BIO Musta Churna (Cyperus rotundus) 100g Cosmoveda

  BIO Musta Churna (Cyperus rotundus) 100g Cosmoveda Zobacz większe
838
Cosmoveda
Nowy
Produkt niedostępny

Powiadom mnie kiedy będzie dostępny

37,92 zł

Dodaj do listy życzeń

Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwpasażotniczo, przeciwbólowo, napotnie i przeciwgorączkowo. Reguluje menstruacje.

Więcej szczegółów

Charakteryzuje się właściwościami wysuszającymi i antyspazmatycznymi oraz doskonale wpływa na układ trawienny oraz żeński układ rozrodczy.
Musta używana jest w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej i nowoczesnej medycynie alternatywnej. Stosowana jest w leczeniu zapalenia oskrzeli, grypy, przeziębienia, kaszlu, duszności, dolegliwości żołądkowo-jelitowych i chorób pasożytniczych.
Dzięki właściwościom antybakteryjnym i ściągającym łagodzi stany zapalne dziąseł, jamy ustnej, jelita grubego, pęcherza moczowego i spojówek.
Ma działanie przeciwskurczowe i rozluźniające, dzięki czemu łagodzi m.in. dolegliwości miesiączkowe.
Usuwa zatory w naczyniach krwionośnych i umożliwia swobodny przepływ krwi.
Poprawia funkcjonowanie wątroby, śledziony i trzustki.
Stosowana jest jako środek uspokajający: zmniejsza drażliwość, przeciwdziała zmianom nastroju, łagodzi objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Zawiera między innymi olejki eteryczne takie jak amfen, limonen, cyperol, rotundon, cyperen, paczulenon; triterpeny: β-sitosterol, kwas oleanowy oraz flawonoidy.
 
Musta ma następujące właściwości:
– wspomaga trawienie
– usuwa niestrawione resztki pokarmowe
– neutralizuje toksyny
– łagodzi skurcze i bóle jelit
– działa przeciwbiegunkowo
– redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej
– łagodzi świąd
– wspomaga leczenie chorób skóry
– wspomaga zrastanie kości
– oczyszcza mleko matki
– działa przeciwrobacznie
– zbija gorączkę
– działa napotnie
 
Zalecana jest przy problemach z takimi obszarami jak:
1. Układ trawienny
Wspomaga leczenie zaburzeń trawienia. Zapobiega biegunkom, kolkom, wzdęciom oraz bolesnym skurczom jelit. W wysokich dawkach działa przeciwrobacznie i przeciwgrzybicznie (zwłaszcza w przypadku obecności grzyba Candida albicans). W mniejszych dawkach reguluje vata, samana vayu i apana vayu oraz wspomaga trawienie, jednocześnie nie powodując wzrostu pitta ani „gorących” chorób.
2. Żeński układ rozrodczy
Uchodzi za jedno z najskuteczniejszych ziół regulujących cykl menstruacyjny. Obniża pitta i wspomaga przepływ vata w rejonie podbrzusza. Zalecana w przypadku wysokiego poziomu estrogenu, objawiającego się obrzękiem i bolesnością piersi lub krótkim cyklem, a także dla kobiet o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak nerwowość czy obniżenie nastroju. Korzystnie działa na macicę, mięśnie gładkie i rasa dhatu. Oczyszcza i wzbogaca mleko matki.
3. Wątroba
Bardzo korzystnie oddziałuje na wątrobę oraz ranjaka pitta. Działa żółciopędnie i wspomaga metabolizm hormonów, hemoglobiny orz tłuszczów. Działa chłodząco na rakta dhatu, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu zapalnych chorób skóry, takich jak wypryski czy świąd.
4. Gorączka
Zapobiega najczęstszym przyczynom gorączki, czyli osłabieniu agni i nadmiarowi pitta w rasa dhatu. Dzięki właściwościom wypotnym pozwala usunąć ama i nadmiar gorąca z krwi i plazmy, a jednocześnie wzmaga ogień trawienia.
Dawkowanie:
500 mg – 12 g dziennie, co odpowiada 3-15 ml nalewki o stężeniu 25% rozcieńczonej w proporcjach 1:3.
Uwagi:
Nie stwierdzono interakcji z lekami.
Inne nazwy: Nagarmotha, Cyperus rotundus,znany również jako motha (hindi) mustaka lub nutgrass.
 
Sprawdź także inne zioła ajurwedyjskie