Kadzidło żywiczne z drzewa Sal Tree (Shorea robusta) saszetka 100g Song of India

Kadzidło żywiczne z drzewa Sal Tree (Shorea robusta) saszetka 100g Song of India Zobacz większe
8326
Song of India
Nowy
Produkt niedostępny

Powiadom mnie kiedy będzie dostępny

18,00 zł

Dodaj do listy życzeń

Shorea Robusta / Kama Ral / Sal Tree Resin / Raal / Jall / Sagua / Sakhu / Borsal / Indian Dammer / Damar Batu

Więcej szczegółów

Pojemność opakowania: saszetka 100g

To drzewo pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Drzewo sal jest również znane jako sakhua w północnych Indiach. Sal rośnie od umiarkowanego do powolnego i może osiągnąć wysokość od 30 do 35 mi średnicę pnia do 2-2,5 m. Liście mają 10–25 cm długości i 5–15 cm szerokości. W wilgotniejszych obszarach Sal jest wiecznie zielony; na obszarach suchszych zrzuca większość liści w okresie od lutego do kwietnia, a także w kwietniu i maju.

W tradycji hinduskiej mówi się, że drzewo sal jest uprzywilejowane przez Wisznu. Jego nazwa shala, shaal lub sal pochodzi od sanskrytu (शाल, śāla, dosłownie „dom”)

Niektóre kultury w Bengalu czczą Sarnę Burhi, boginię związaną ze świętymi gajami drzew Sal.

Istnieje standardowy element dekoracyjny rzeźby hindusko-indyjskiej, który powstał w jakaksi chwytającym gałąź kwitnącego drzewa, jednocześnie opierając stopę o jego korzenie. Ten dekoracyjny element rzeźbiarski został zintegrowany z indyjską architekturą świątynną jako salabhanjika lub „dziewica z drzewa sal”, chociaż nie jest jasne, czy jest to drzewo sal, czy drzewo asoka. Drzewo jest również wspomniane w Ramajanie - szczególnie tam, gdzie Pan Rama (na prośbę zdeponowanego króla małp Sugreeva, aby udowodnić, że może zabić starszego przyrodniego brata Sugreevy, Vali), jest proszony o przebicie siedmiu sali z rzędu jedną strzałą (która jest później używana do zabicia Valiego, a jeszcze później do ścięcia brata Rawany Kumbhakarny)

W dolinie Nepalu w Katmandu można znaleźć typowe nepalskie świątynie architektury pagodowej z bardzo bogatymi drewnianymi rzeźbami, a większość świątyń, takich jak Świątynia Nyatapol (Nyatapola), jest wykonana z cegieł i drewna drzewa sal. 

Sal jest jednym z najważniejszych źródeł drewna liściastego w Indiach, z twardym drewnem, które jest jasne, gdy jest świeżo ścięte, ale staje się ciemnobrązowe po dłuższej ekspozycji. Drewno jest żywiczne i trwałe i jest poszukiwane do budowy, choć nie nadaje się do strugania i polerowania. Drewno nadaje się szczególnie do budowy ram do drzwi i okien.

Suche liście sal są głównym źródłem produkcji płyt liściowych zwanych patravali i misek liściowych w północnych i wschodnich Indiach. Liście są również używane do produkcji naturalnych talerzy, które potem są chętnie spożywane przez kozy i bydło, które swobodnie wędrują po ulicach. Drzewo to zatem ochrania północne Indie przed zużywaniem sztucznych surowców t.j. styropian i plastik, które spowodowałyby ogromne zanieczyszczenie. W Nepalu z jego liści wytwarza się lokalne talerze i naczynia zwane „tapari”, „doona” i „bogata”, w których podaje się ryż i curry. Jednak użycie takich „naturalnych” narzędzi gwałtownie spadło w ciągu ostatniej dekady.

Sposób stosowania żywicy:

  • jako kadzidło i spalić na węglu drzewnym, w celu pobłogosławienia i uświęcenia swojego domu. Użyta podczas medytacji pozwala pogłębić stan medytacji.
  • Dodaj go do saszetki i powieś w swojej szafie, aby mieć pewność, że zawsze będziesz mieć wszystkiego wszystkiego lub dodaj do amuletu, aby przyciągnąć miłość, pokój, radość i szczęście.

Przykładowy sposób spalania żywicy widoczny jest poniżej na zdjęciu.

Kadzielnica i węgiel trybularzowy dostępny jest w innej naszej ofercie w kategorii -> kliknij na <Akcesoria> lub wybierz <Kominki>

Pozostałe żywice i drewienka do palenia kliknij <TUTAJ>

* zdjęcie jest wyłącznie poglądowe i nie stanowi przedmiotu oferty