BIO Musta Churna (Cyperus rotundus) 100g Cosmoveda (nowe szklane opakowanie)

838
Cosmoveda
Nowy
Produkt dostępny. Wysyłka natychmiast.

50,83 zł

Ilość:

Dodaj do listy życzeń

Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwpasażotniczo, przeciwbólowo, napotnie i przeciwgorączkowo. Reguluje menstruacje.

Więcej szczegółów

Charakteryzuje się właściwościami wysuszającymi i antyspazmatycznymi oraz doskonale wpływa na układ trawienny oraz żeński układ rozrodczy.
Musta używana jest w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej i nowoczesnej medycynie alternatywnej. Stosowana jest w leczeniu zapalenia oskrzeli, grypy, przeziębienia, kaszlu, duszności, dolegliwości żołądkowo-jelitowych i chorób pasożytniczych.
Dzięki właściwościom antybakteryjnym i ściągającym łagodzi stany zapalne dziąseł, jamy ustnej, jelita grubego, pęcherza moczowego i spojówek.
Ma działanie przeciwskurczowe i rozluźniające, dzięki czemu łagodzi m.in. dolegliwości miesiączkowe.
Usuwa zatory w naczyniach krwionośnych i umożliwia swobodny przepływ krwi.
Poprawia funkcjonowanie wątroby, śledziony i trzustki.
Stosowana jest jako środek uspokajający: zmniejsza drażliwość, przeciwdziała zmianom nastroju, łagodzi objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Zawiera między innymi olejki eteryczne takie jak amfen, limonen, cyperol, rotundon, cyperen, paczulenon; triterpeny: β-sitosterol, kwas oleanowy oraz flawonoidy.
 
Musta ma następujące właściwości:
– wspomaga trawienie
– usuwa niestrawione resztki pokarmowe
– neutralizuje toksyny
– łagodzi skurcze i bóle jelit
– działa przeciwbiegunkowo
– redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej
– łagodzi świąd
– wspomaga leczenie chorób skóry
– wspomaga zrastanie kości
– oczyszcza mleko matki
– działa przeciwrobacznie
– zbija gorączkę
– działa napotnie
 
Zalecana jest przy problemach z takimi obszarami jak:
1. Układ trawienny
Wspomaga leczenie zaburzeń trawienia. Zapobiega biegunkom, kolkom, wzdęciom oraz bolesnym skurczom jelit. W wysokich dawkach działa przeciwrobacznie i przeciwgrzybicznie (zwłaszcza w przypadku obecności grzyba Candida albicans). W mniejszych dawkach reguluje vata, samana vayu i apana vayu oraz wspomaga trawienie, jednocześnie nie powodując wzrostu pitta ani „gorących” chorób.
2. Żeński układ rozrodczy
Uchodzi za jedno z najskuteczniejszych ziół regulujących cykl menstruacyjny. Obniża pitta i wspomaga przepływ vata w rejonie podbrzusza. Zalecana w przypadku wysokiego poziomu estrogenu, objawiającego się obrzękiem i bolesnością piersi lub krótkim cyklem, a także dla kobiet o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka piersi. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak nerwowość czy obniżenie nastroju. Korzystnie działa na macicę, mięśnie gładkie i rasa dhatu. Oczyszcza i wzbogaca mleko matki.
3. Wątroba
Bardzo korzystnie oddziałuje na wątrobę oraz ranjaka pitta. Działa żółciopędnie i wspomaga metabolizm hormonów, hemoglobiny orz tłuszczów. Działa chłodząco na rakta dhatu, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu zapalnych chorób skóry, takich jak wypryski czy świąd.
4. Gorączka
Zapobiega najczęstszym przyczynom gorączki, czyli osłabieniu agni i nadmiarowi pitta w rasa dhatu. Dzięki właściwościom wypotnym pozwala usunąć ama i nadmiar gorąca z krwi i plazmy, a jednocześnie wzmaga ogień trawienia.
Dawkowanie:
500 mg – 12 g dziennie, co odpowiada 3-15 ml nalewki o stężeniu 25% rozcieńczonej w proporcjach 1:3.
Uwagi:
Nie stwierdzono interakcji z lekami.
Inne nazwy: Nagarmotha, Cyperus rotundus,znany również jako motha (hindi) mustaka lub nutgrass.
 
Sprawdź także inne zioła ajurwedyjskie