Kadzidło żywiczne z drzewa Sal Tree (Shorea robusta) saszetka 100g Song of India

Kadzidło żywiczne z drzewa Sal Tree (Shorea robusta) saszetka 100g Song of India Zobacz większe
8326
Song of India
Nowy
Produkt dostępny. Wysyłka natychmiast.

18,00 zł

Ilość:

Dodaj do listy życzeń

Shorea Robusta / Kama Ral / Sal Tree Resin / Raal / Jall / Sagua / Sakhu / Borsal / Indian Dammer / Damar Batu

Więcej szczegółów

Pojemność opakowania: saszetka 100g

To drzewo pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Drzewo sal jest również znane jako sakhua w północnych Indiach. Sal rośnie od umiarkowanego do powolnego i może osiągnąć wysokość od 30 do 35 mi średnicę pnia do 2-2,5 m. Liście mają 10–25 cm długości i 5–15 cm szerokości. W wilgotniejszych obszarach Sal jest wiecznie zielony; na obszarach suchszych zrzuca większość liści w okresie od lutego do kwietnia, a także w kwietniu i maju.

W tradycji hinduskiej mówi się, że drzewo sal jest uprzywilejowane przez Wisznu. Jego nazwa shala, shaal lub sal pochodzi od sanskrytu (शाल, śāla, dosłownie „dom”)

Niektóre kultury w Bengalu czczą Sarnę Burhi, boginię związaną ze świętymi gajami drzew Sal.

Istnieje standardowy element dekoracyjny rzeźby hindusko-indyjskiej, który powstał w jakaksi chwytającym gałąź kwitnącego drzewa, jednocześnie opierając stopę o jego korzenie. Ten dekoracyjny element rzeźbiarski został zintegrowany z indyjską architekturą świątynną jako salabhanjika lub „dziewica z drzewa sal”, chociaż nie jest jasne, czy jest to drzewo sal, czy drzewo asoka. Drzewo jest również wspomniane w Ramajanie - szczególnie tam, gdzie Pan Rama (na prośbę zdeponowanego króla małp Sugreeva, aby udowodnić, że może zabić starszego przyrodniego brata Sugreevy, Vali), jest proszony o przebicie siedmiu sali z rzędu jedną strzałą (która jest później używana do zabicia Valiego, a jeszcze później do ścięcia brata Rawany Kumbhakarny)

W dolinie Nepalu w Katmandu można znaleźć typowe nepalskie świątynie architektury pagodowej z bardzo bogatymi drewnianymi rzeźbami, a większość świątyń, takich jak Świątynia Nyatapol (Nyatapola), jest wykonana z cegieł i drewna drzewa sal. 

Sal jest jednym z najważniejszych źródeł drewna liściastego w Indiach, z twardym drewnem, które jest jasne, gdy jest świeżo ścięte, ale staje się ciemnobrązowe po dłuższej ekspozycji. Drewno jest żywiczne i trwałe i jest poszukiwane do budowy, choć nie nadaje się do strugania i polerowania. Drewno nadaje się szczególnie do budowy ram do drzwi i okien.

Suche liście sal są głównym źródłem produkcji płyt liściowych zwanych patravali i misek liściowych w północnych i wschodnich Indiach. Liście są również używane do produkcji naturalnych talerzy, które potem są chętnie spożywane przez kozy i bydło, które swobodnie wędrują po ulicach. Drzewo to zatem ochrania północne Indie przed zużywaniem sztucznych surowców t.j. styropian i plastik, które spowodowałyby ogromne zanieczyszczenie. W Nepalu z jego liści wytwarza się lokalne talerze i naczynia zwane „tapari”, „doona” i „bogata”, w których podaje się ryż i curry. Jednak użycie takich „naturalnych” narzędzi gwałtownie spadło w ciągu ostatniej dekady.

Sposób stosowania żywicy:

  • jako kadzidło i spalić na węglu drzewnym, w celu pobłogosławienia i uświęcenia swojego domu. Użyta podczas medytacji pozwala pogłębić stan medytacji.
  • Dodaj go do saszetki i powieś w swojej szafie, aby mieć pewność, że zawsze będziesz mieć wszystkiego wszystkiego lub dodaj do amuletu, aby przyciągnąć miłość, pokój, radość i szczęście.

Przykładowy sposób spalania żywicy widoczny jest poniżej na zdjęciu.

Kadzielnica i węgiel trybularzowy dostępny jest w innej naszej ofercie w kategorii -> kliknij na <Akcesoria> lub wybierz <Kominki>

Pozostałe żywice i drewienka do palenia kliknij <TUTAJ>

* zdjęcie jest wyłącznie poglądowe i nie stanowi przedmiotu oferty