Szukaj

AJURWEDA: VATA, PITTA I KAPHA

Partners
payment logos: przelewy24, blik, pocztex, dpd, inpost, paczkomaty, zaufane opinie ceneo
AJURWEDA: VATA, PITTA I KAPHA
Ajurweda wyróżnia trzy główne typy energetyki ludzi, które okresla się jako Vata, Pitta i Kapha, nazywane doszami. 
 
Obrazują one energie, które mają wpływ zarówno na wygląd i kondycję fizyczną organizmu człowieka jak i predyspozycje psychiczne danej osoby. Chcąc wybrać odpowiednie przymiotniki okreslające dosze można powiedzieć, że pitta jest go...
Ajurweda wyróżnia trzy główne typy energetyki ludzi, które okresla się jako Vata, Pitta i Kapha, nazywane doszami. 
 
Obrazują one energie, które mają wpływ zarówno na wygląd i kondycję fizyczną organizmu człowieka jak i predyspozycje psychiczne danej osoby. Chcąc wybrać odpowiednie przymiotniki okreslające dosze można powiedzieć, że pitta jest gorąca i nieustępliwa, vata chłodniejsza, zimna i wietrzna a kapha wilgotna i ciężka. 
 
Oczywiście rzadko można spotkać kogoś, kto będzie ściśle odzwierciedlał wszystkie cechy jednego typu. Każdy z nas posiada bowiem w sobie wszystkie trzy dosze. Idealnie, gdyby były one w równowadze, lecz zazwyczaj tak się nie dzieje. Jedna lub dwie przeważają determinując tym samym właściwości fizyczne i psychiczne danej osoby. Aby okreslić jaka dosza dominuje należy wykonać test pod opieką konsultanta ajurwedysjskiego. Jednakże w internecie i literaturze znaleźć można także charakterystyki poszczególnych dosz i okreslić mniej więcej jaki typ energii przeważa u danej osoby. 
 
Należy przy tym pamiętać, iż nie jest to kombinacja stała. Stosunek dosz do siebie może się zmieniać wraz z wiekiem, ale również pod wpływem zależnych od nas samych czynników takich jak spożywane pokarmy i napoje, styl życia. Także pora roku, pogoda mają wpływ na (nie) równowagę dosz.
 
Należy dążyć do jak najlepszego zrównoważenia trzech energii, lecz nie jest to łatwe. Nadmiar lub niedobór którejkolwiek z nich znajduje zawsze odbicie w stanie zdrowotnym człowieka, może być przyczyną skłonności do zapadania na pewne choroby, siły odczuwania emocji, wyglądu ciała, włosów, skóry, łatwości przybierania na wadze, trudności w zgubieniu nadmiaru kilogramów, radzeniu sobie ze stresem, zdolności poznawczych, pamięci i sposobu rozumowania nawet stosunku do dóbr materialnych. 
Gdy rozpoznamy jaka dosza jest w nadmiarze można ją wspomóc zarówno zmianami w sposobie odżywiania, aktywności fizycznej, stosowaniem odpowiednich ajurwedyjskich olejków i ziół do pielęgnacji ciała jak również poprzez regularne picie herbaty lub przyjmowanie ziół odpowiedniej dla danej doszy.
Ludzi z przewagą VATA charakteryzuje:
- drobna budowa kości i szczupłą sylwetka
- duża wrażliwość na zimno, często marzną im zwłaszcza stopy i dłonie (złe ukwienie kończyn)
- mają dużo energii, poruszają się i mówią szybko i dużo, lubią gestykulować
- często reagują i zachowują się impulsywnie
- bywają nerwowi, mają kłopoty z podjęciem decyzji, pełni obaw
- nie mają dobrej pamięci, często „zapominalscy”
- zmienni jak chorągiewki na wietrze, brakuje im silnej woli i sprecyzowanych planów, działają raczej pod wpływem impulsu
- mogą być bardzo pracowici, lecz mają trudność z dobrą organizacją pracy, chwytają wiele spraw naraz, nie kończąc innych
- praca często pochłania ich tak bardzo, że na tym tle mogą mieć kłopoty ze snem oraz odczuwać ciągłe napięcie.
 
Aby złagodzić nadmiar energii vata poleca się przede wszystkim regularny tryb życia z uwzględnieniem miejsca na odpoczynek. Dobrym miejscem do relaksu będzie nasłoneczniona ławka w spokojnym miejscu w parku, ciepłe łóżko lub zaciszna plaża w upalny dzień.
Odpoczynek vaty nie powinien natomiast polegać na oglądaniu telewizji, grach komputerowych czy surfowaniu po internecie ponieważ aktywności te podniosą jeszce bardziej już podwyższony poziom energii vata.
 
Miejsce pracy osób z nadmiarem vata należy w przemyślany sposób zorganizować, tak, by wszystko miało swoje miejsce. Również czas pracy powinien być dostosowany do ilości obowiązków, nie należy zlecać „vatom” zbyt wielu rzeczy naraz, bo mogą się w tym chaosie pogubić.
 
Po zakończeniu jednego zadania dopiero należy przystąpić do kolejnego. Niedopuszczalna jest praca w godzinach nocnych.
 
W pokarmach vata powinna unikać surowych warzyw i owoców a także wszelkich wychładzających potraw (lody, chodniki) i napojów (gazowane napoje orzeźwiające, energetyczne) oraz palenia papierosów.
Może za to spożywać delikatne gotowane zupy, warzywa czy mięsa oraz ciepłe kompoty owocowe, gotowane kasze i ryż z przyprawami.
Kluczem do zbudowania równowagi będzie dla vaty znalezienie miejsca na spokojny wypoczynek i ograniczenie nadmiernego zaangażowania we wszystkie aspekty życia.
 
Charakterystyka osób o przewadze PITTA:
 
-mają średnią budowę ciała
-nie przepadają za okresem letnim i wysokimi temperaturami -łatwo i obficie się pocą
-skóra bywa zaczerwieniona, piegowata, ma skłonnośi do przetłuszczania się
-chętnie przewodzą w grupie, lubią mieć władzę i z niej korzystać
-mają dobre pomysły, zazwyczaj realne do zrealizowania w praktyce, są dobrymi organizatorami, pragmatyczni
-potrafią dobrze przemawiać, inni chętnie podążają za nimi, dobrze argumentują w dyskusjach
-lubią być najlepsi, mieć najlepsze, często luksusowe dobra materialne, czytać wybitne dzieła, mieć ubrania z firmowymi metkami
-mają silną wolę i z uporem dążą do celu, nie zrażają się łatwo
-nie tolerują poglądów innych, zwłaszcza słabo uzasadnionych -w odpowiedzi na sprzeciw są rozdrażnieni, porywzy, mówią to co myślą bez ogródek
-nie mają oporów w krytykowaniu jeśli nie zgadzają się z jakimś pomysłem
Gorącą naturę pitty można nieco schłodzić poprzez spożywanie pokarmów i napojów o temperaturze pokojowej (nie gorących), dbałość o dużą podaż płynów do picia a także zapewnienie czasu na odpoczynek.
Posiłki powinny być świeżo przygotowane, łagodne i delikatne w smaku, bez dużego dodatku soli i pikantnych, rozgrzewających przypraw. Ich niewielkie ilości dozwolone są zimą. Należy także zwrócić uwagę na ograniczenie dodatku tłuszczu do posiłków, zwłaszcza zwierzęcego – powinno go być jak najmniej.
 
Pitta ma jadać mniejsze ilości lecz kilka razy dziennie. Nie należy dopuszczać do odczucia przepełnienia żołądka.
Wszystkie używki pobudzające ciało jak kawa, papierosy, alkohol, narkotyki są dla pitty niedozwolone. W okresie letnim nie zaleca się przebywania w pełnym słońcu na gorącej plaży a raczej relaks w hamaku w zacienionym miejscu. Ze względu na skłonną do przebarwień skórę pitty powinny także dbać o jej ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
 
 
Ludzi z dominującą doszą KAPHA charakteryzuje:
 
- mocna i stabilna budowa ciała - tendencja do łatwego przybierania na wadze
- nie przepadają za wilgotną, deszczową aurą
- ładna, sprężysta i wolno starzejąca się skóra
- łagodność, spokój i zrównoważenie ale jednocześnie stanowczość i niechęć do zmian
- przywiązanie do nawyków, zwyczajów, miejsc i ludzi
- mają dobrą pamięć, są rozważni i dokładni, pracują w swoim tempie (wolniej), ale rzadko popełniają błędy
- są wytrwali, potrafią współpracować z innymi, powoli, bez pośpiechu lecz skutecznie i pewnie dążą do celu
 
Kapha łatwo przybiera na wadze i dlatego z diety należałoby wykluczyć ciężkie, tłuste posiłki, potrawy duszone, z dużą ilością sosów oraz słodycze.
 
Niewskazane są także produkty mleczne oraz nadmierna ilość jedzenia w ramach jednego posiłku.
Poleca się lekkie potrawy, podawane w średniej temperaturze, najlepiej świeżo przygotowane i ciepłe.
 
Dla osób z przewagą kapha nie jest korzystny także długi sen oraz brak aktywności dlatego należy wstawać wcześniej a w ciągu dnia wygospodarować kilka przerw na aktywność fizyczną. Wskazana jest każda postać ruchu – począwszy od zastąpienia jazdy autobusem przez szybki spacer a skończywszy na wyczynowej jeździe na nartach.
 
Więcej

AJURWEDA: VATA, PITTA I KAPHA 

Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów
Pokazuje 1 - 15 z 15 elementów